Kultuur  


Kultuuri ülevaade

Kultuurielu on Mustjalas aktiivne. Aastaringselt tegutsevad mitmed laulukoorid ja -ansamblid, tantsurühmad ja näitering. Korraldatakse pidusid ja kontserte. Osaletakse ka kõigil laulu- ja tantsupidudel. Tegutsevad mitmed külaseltsid. Uuritakse kodukoha ajalugu, kogutakse legende ja mälestusi. Elus hoitakse võluvat kohalikku keelemurret. Kodukultuuriseltsi initsiatiivil rajati vanasse kõrtsitalli muuseum - Kodulootuba.


2001. aasta 23. juunil toimus Mustjala külas Saaremaal vabaõhuetendus Mustjala pulm, mida võib nimetada konkurentsituks, võrreldes seda teistes maakondades toimuvate kultuuriüritustega.

Pulma läbiviimisel pakkusid oma abi inimesed, kes oma noorusest seda veel hästi säilitavad. Etenduse atribuutika ja rekvisiidid valmisti kohapeal.

Tegelaseks olid oma Mustjala valla rahvas ca 40 tegelasega. Näidati ehtsat Mustjala pulma ja jäädvusti selle kroonikana järeltulevastele põlvedele. Näha sai vanu pulmatantse, kombestikku ja palju nalja.

Kogu kava saatis naturaalne külapillimuusika. Pulmad kestsid vanasti 2-3 päeva. Esimene päev oli pruudi, teine peiu kodus, kolmas päev oli nn. “vaga pulm” ja õhtul mindi lahku - kõik see on iseloomulik ainult MUSTJALA PULMALE.


Juba kuus aastat on korraldatud Mustjala Muusikafestivali - eksootika ja kõrgkultuur.
Mustjala Muusikafestival on ainulaadne Eestis. Selle festivali raames esinevad rahvusvaheliselt tunnustatud muusikud; nii kõrge tasemega kontserdid toimuvad tavaliselt vaid suurlinnades, mitte aga 350 elanikuga ääremaa külakeses.

Mustjala Muusikafestivalil kõlavad klassikaline muusika ja jazz. Festival ei ole keskendunud ühelegi kindlale muusikaþanrile ega ajastule. Vaadeldakse muusikat kui väljendusvahendit ja tema seoseid teiste kunstiliikidega. Peamiseks eesmärgiks on pakkuda kuulajaile eredaid elamusi. Kontsertidel kõlavad nii maailma muusikaliteratuuri tuntumad teosed kui ka alles avastamist ootavad põnevad helitööd. Igal aastal on ette kantud eesti heliloojate muusikat.

1998.aastast toimub Mustjala Muusikafestival koostöös Eesti Kontserdiga. Korraldustoimkonda kuulub konsultandina orelikunstnik ja muusikaprodutsent Andres Uibo. Muusikafestivali kunstiline juht ja kogu idee algataja on muusik ja suvesaarlane Aare Tammesalu.

Mustjala küla, Alevi 13, Mustjala vald 93601 Saare maakond. Tel: 457 9722, faks: 457 9630, e-post: vald@mustjala.ee